OFFICERS

Executives and Officers

POST                                                      AUXILIARY

 

John Nixon, Post Commander                    Carmin Brittain, President              

Bennie Dancy, 1st Vice Commander           Sonja Powell, 1st Vice President

Roger Lowery, 2nd Vice Commander          Linda Green, 2nd Vice President

Felicia Powell, Adjutant                             Romaine Lucas, Recording Secretary 

                                                              Linda Whittingham, Corresponding Secretary

Charlina Watson, Finance Officer               Jacqueline Butler, Treasurer

Frank Porter, Judge Advocate                    Evelyn Johnson, Chaplain

V. Surae Stewart, Historian                       Rita Barber, Assistant Chaplain

Kevin Tucker, Service Officer                     Catherine Bowman, Sergeant-At- Arms

Paulette McNair, Chaplain                          Isiahnetta Graves, Historian

Willie Maxent, Sgt-At-Arms                       Diane Clemons, Evelyn Thomas & Cynthia 

Cassandra Belfield, Jr. Past Cdr.                Gamble: Color Bearers

                                                             Jeanette Cooper, Monica Corbin & Cassandra

                                                             Ogden: Executive Committee 

 

SONS OF AMERICAN LEGION           SR. COLOR GUARD

                                                     

Gregory Taylor, SAL Commander          Paul Whitley, Captain

William Green, 1st Vice Cdr.                 Charles Martin

Michael Thomas, 2nd Vice Cdr.             Clarence Gatlin

Herb Scrivner, Adjutant                       Joseph Bennett

Larry Jernagan, Chaplain                      Richard Bennett

Michael Jernagin, Finance Officer            Pamela Braxton-Joiner

Douglas Lindsey, Historian                   Herb Scrivner

Vernon Satterwhite, Sgt.-At Arms        Felicia Powell

 

 

LEGION RIDERS                                    JR. COLOR GUARD

 

Kenneth Greenhouse, Director             Jasmine Bennett

Cliff Harris, Asst. Director                    Jamal Bennett

Floyd Freeland, Treasurer                    Bijon Whitley

Damon Hill, Secretary                         Brionna Butler

Wylie Myers, Historian                        Alajsia Merrill

Lawrence Anderson, Chaplain

Amos Bebefield, Sgt-At-Arms